Як знайти надійного розробника

Завдання: знайти надійного виконавця замовлення – розробника сайту та не тільки.

Багато правил Ви, звичайно, вже й самі знаєте з особистого досвіду – нав’язлива реклама, надто райдужні обіцянки великої довіри не вселяють, хоча саме на це й розраховані. Ми зупинимося на моментах, специфічних саме для IT сфери в цілому і для веб-розробки зокрема.

Велика компанія чи невелика агенція

Якщо вам потрібно все і відразу – розробка сайту, мобільного додатка, копірайтинг, ексклюзивний дизайн, реклама, просування і т.д., то краще звернеться до великої компанії, де є багато різних відділів за різними напрямками і є центр координації. Але при цьому будьте готові до вищих витрат. Великі компанії мають утримувати штат бухгалтерів, різного роду менеджерів, прибиральниць, водіїв, рецепцію… Нерідко вони беруть участь у різних політичних, громадських чи благодійних акціях – і це теж, зрештою, оплачується замовником.

Для складних комплексних завдань не варто шукати недорого фрілансера, який уміє все. Вам може здатися, що перед вами професіонал високого рівня, який вільно розмірковує на будь-які теми. Але область IT величезна, як і реальний світ, адже, по суті, вона є цифрове відображення реальності. У ній так само багато професій та напрямків. Брюс Лі говорив: «Я не боюся того, хто вивчив 10 000 різних ударів. Я боюся того, хто 10 000 разів відпрацьовував один удар. Це може бути не очевидно, але широкий кругозір особливо корисний лише коли він служить вузької мети. Тому, якщо звертаєтесь до фрілансера – шукайте вузького спеціаліста для вирішення кожного конкретного завдання.

Окрема розмова – чи варто одразу ставити перед собою завдання вселенського масштабу, перебуваючи у солодких мріях про завоювання світу ринку.

Якщо ви готові рухатися поетапно, то вигідніше буде вдатися якраз до послуг невеликих фірм та фрілансерів, що спеціалізуються на конкретному напрямку – розробка, копірайтинг, дизайн, СЕО… Так ви зможете заощадити фінансово, але треба буде витратити більше часу – на пошуки, спілкування на координацію завдань. Час – гроші, і це не порожній оборот мови, вам доведеться більшою мірою жертвувати тим, чим ви зараз маєте.

Все сказане вище не скасовує того, що як велика, так і маленька компанія може бути хорошою і не дуже, порядною чи ні. Тому не полінуйтеся запитувати знайомих, пошукати незалежні відгуки, оцініть портфоліо, гарантії, поспілкуйтеся… Далі якраз спілкуватися.

Перше спілкування

Якщо при першій зустрічі розробник або менеджер багато (або мало) каже, то це не завжди погано (добре) – можливо, це просто риса характеру, можливо настрій такий видався. Не найважливіше також, запропонував він вам каву чи ні. Хороші фрілансери, до речі, взагалі можуть бути без комерційної жилки і, що називається, не від цього світу. Важливо, що людина говорить і запитує під час обговорення замовлення. Однозначно погано, якщо розробник відразу сипле термінами і не намагається їх вам пояснити – це майже завжди схоже на лохотрону. Його мова може вразити, але такий діалог погано сприяють взаєморозумінню, яке є наріжним каменем для якісного вирішення завдання. Ейнштейну приписують один вислів, під яким я однозначно підписуюсь: «Якщо ви щось не можете пояснити шестирічній дитині, то ви цього не розумієте».

Хороший фахівець у спілкуванні простий і цікавий, не тисне авторитетом і, якщо змушений вдатися до спеціальної термінології, то завжди вибачиться та постарається максимально доступно у простих словах та аналогіях донести зміст сказаного. Справжній професіонал завжди викликає в оточуючих бажання освоїти його професію. Знаєте це почуття? – “теж так хочу!”. Цього не треба робити, але це варто мати на увазі)

Важливо, чи роздає розробник уточнююче питання під час обговорення. Якщо це питання, про які ви до зустрічі не замислювалися, значить розробник має досвід у вирішенні подібних завдань, і він заздалегідь бачить можливі підводні камені. Добре, якщо з першої співбесіди ви підете не тільки окриленим, а й у позитивному сенсі спантеличеним, з їжею для роздумів.

Терміни

Зверніть увагу на терміни виконання, вони мають бути реалістичними і зовсім не обов’язково мають збігатися з вашими уявленнями. Визначення термінів на першій зустрічі часто складне або навіть нездійсненне завдання, особливо якщо немає чіткого технічного завдання (а його зазвичай ще немає). Але підхід до цього питання у розробника зрозуміти можна — ті уточнюючі питання з попереднього пункту якраз і впливають на точність оцінки термінів. Якщо виконавець погоджується на будь-які умови і навіть прихильно ставиться до терміну «треба було ще вчора», аби отримати замовлення – це погана ознака. Потрібно миритися з тим фактом, що у затребуваного якісного фахівця чи агентства завжди є робота, а отже, буде справедливо, якщо за терміновість буде призначено додаткову оплату. Адже інші замовники не повинні страждати, а значить, виконавцю замовлення доведеться працювати позаурочно.

Важливо, щоб протягом усього ходу розробки було запропоновано спосіб контролю роботи замовником. Це потрібно не тільки замовнику для розуміння, як ідуть справи, а й виконавцю для своєчасного коригування процесу у плані дизайну, функціоналу, а також – за взаємним погодженням – термінів та ціни. Не варто погоджуватися на варіант: «Ми все зробимо локально на своєму (своїх) комп’ютерах, а результат побачите вже в кінці, коли ми викладемо все в інтернет».

Чесне та прозоре обґрунтування ціни та термінів завжди позитивно впливає на взаєморозуміння та кінцевий результат. Ось ми і згадали ціну, тепер про неї.

Ціна

Сучасний сайт – це складний комплексний інструмент. Тільки дуже простий товар можна зробити повністю з безкоштовних, не потребують комерційної ліцензії, компонентів.

Так, сьогодні веб-сайти рідко пишуться з нуля, тобто. коли для розробки використовуються власне лише мови програмування та технології. Це дуже витратно і за грошима, і за часом. Таке можуть дозволити собі великі компанії зі своїм штатом розробників – самі собі ставлять завдання, реалізують, самі підтримують і просувають. У більшості випадків розробка сайту мало відрізняється від будь-якого іншого виробництва. У агентства є фахівці і є інструменти: двигуни, плагіни, шаблони, модулі або компоненти власної розробки – така собі фабрика або завод, що виробляє продукцію певного виду. Тому ціна складається не тільки з оплати праці, але і з вартості різного виду ліцензій та амортизації коштів, вкладених у придбання інструментів або часу, витраченого на їхню власну розробку.

Зрозуміло, що в даній статті ні про які конкретні ціни йти не може, але якщо ціна значно нижча за ринкову, то можливо будуть використовуватися нелегальні або застарілі версії плагінів, движків, що негативно впливає на рейтинг сайту та його безпеку, не кажучи вже про можливі проблеми юридичного характеру. Найгірше тут те, що замовник про це, як правило, не знає.

Гарного Вам вибору! І удачі – їй завжди є місце в цьому процесі)