Про веб-дизайн

Веб дизайн – відносно новий напрямок діяльності, що виник на перетині двох професій: веб розробки та дизайну. На зорі інтернету головним завданням було вмить донести запитану інформацію до віддаленого користувача. Саме виникнення цієї можливості було настільки дивовижним, а бажання користуватися новою послугою настільки високо, що питання – в якому вигляді подавати інформацію – відходило на другий план. Попит перевищував пропозицію, і боротьба за користувача ще не розпочалася.

Сьогодні людина хоче не просто швидко отримати інформацію, вона хоче отримати її у зручному та бажано привабливому вигляді. Однакові чи подібні джерела інформації стали конкурувати між собою право бути затребуваними. З цієї конкуренції і виріс новий вид професії – веб-дизайнер.

Ціль веб дизайну

Звичайно, це залучити користувача, затримати його, змусити повернутися.

Крім того, сучасний сайт все частіше виконує функцію веб-додатку. Багато завдань, які вирішувалися раніше за допомогою десктопних програм, сьогодні перекочували до браузера. Вже сьогодні для багатьох людей браузер – основний додаток як для роботи, так і для спілкування та розваги. Отже, виникла потреба, крім зручності перегляду інформації, забезпечити і комфорт при роботі.

Сучасний веб дизайн – це не тільки розробка стильного та привабливого графічного інтерфейсу. Необхідно також враховувати питання ергономіки: обсягів та темпів подання інформації, її черговості та багато іншого. Хороший професіонал повинен володіти знаннями у відповідних галузях психології, враховувати соціальні аспекти, вік, стать потенційної аудиторії та багато іншого. Тут не обійтися вродженим «хорошим смаком», потрібно мати великий обсяг знань. Таланту, безумовно, завжди є місце, але талант – це не просто вроджена схильність до природи, це розвинена природна схильність. Треба вміти враховувати у роботі як щодо постійні поведінкові реакції людини загалом, а й ті, які зумовлені культурою і часом.

Незважаючи на те, що веб дизайн – молодий напрямок, він використовує величезний досвід, накопичений дизайнерами в різних галузях людської діяльності: поліграфії, архітектурі, інтер’єрному та ландшафтному проектуванні. або, принаймні, проблеми, що не стоять так гостро. Однією з них є, наприклад, адаптивний дизайн, призначення якого адекватно відобразити документ або інтерфейс програми на пристроях з різними розмірами та орієнтацією екрану.

Скільки коштує веб дизайн?

Це питання часто ставлять під час замовлення сайту. Однак відповісти на нього неможливо, так само як не можна відповісти на запитання: скільки коштує костюм, автомобіль чи будинок? Навіть якщо замовник уточнить колір, це нічого не змінює. У костюма може бути фасон і виробник, у автомобіля – модель, у будинку – проект, які дуже точно описують продукт, а отже, визначають ціну. Індивідуальне пошиття, чи збирання, чи проект – це завжди дорого. Для визначення вартості веб-дизайну теж потрібно вичерпне технічне завдання, тим більше що сучасний дизайн зазвичай динамічний і дуже тісно пов’язаний з функціоналом, настільки тісно, що іноді важко визначити кордон між ними.

Навіть на те, щоб точно описати завдання, може піти багато часу і праці. Треба враховувати також, що кінцевий результат, навіть якщо він повністю відповідає технічному завданню, може не виправдати очікування і доведеться витрачати час та гроші на доопрацювання.

Тому веб-дизайн сьогодні найчастіше базується на шаблонних рішеннях. І в цьому немає нічого дивного – це природне наслідки розвитку цієї промисловості та суспільства в цілому. Огляньтеся! Ми живемо у світі типових рішень. Просто різноманітність моделей, марок, фасонів, проектів тощо. настільки велике, що ми не особливо страждаємо від цього. У веб будівництві типових рішень така ж безліч; їх так багато, що зустріти на просторах інтернету два сайти, очевидно зроблені на одному шаблоні, вдається не так часто, а з урахуванням можливості їх модернізації, – той самий шаблон, що називається, не так просто впізнати в гримі. Я завжди намагаюся розвіювати міф про те, що шаблон – це дешево та несолидно. Шаблон – це насамперед професійно та розумно. Світ став іншим, неможливо створити сучасний Феррарі, та навіть хороший велосипед, у гаражі, хоч ти будь семи п’ядей у лобі та із золотими руками – потрібні технології, комплектуючі. У веб-будівництві – теж саме.

І все ж індивідуальне рішення має незаперечну гідність – гнучкість. Воно містить лише те, що вам треба і не використовує зайвих ресурсів. Якщо ви абсолютно точно знаєте, що хочете, маєте багато часу на експерименти і великими засобами на їх реалізацію – це ваш шлях.