Розробка сайту на основі шаблону

У рамках цієї статті хочу одразу визначиться у термінах. Сучасний сайт зазвичай являє собою сукупність движка і шаблону. Для деяких движків шаблони називають темами. Але якщо раніше шаблони-теми несли на собі в основному оформлювальне навантаження, то сьогодні розвиток як движків, так і шаблонів дозволяє досягати їх глибшої взаємної інтеграції. В даний час шаблон не тільки змінює зовнішній вигляд сайту, але і здатний значно розширити функціонал движка. Наприклад, шаблон здатний зі звичайного блогового движка WordPress зробити дошку оголошень, портал для кадрового агентства, букінг-систему, систему онлайн-навчання та багато іншого.

Чи варто робити сайт за шаблоном?

Для початку відповімо на багато хто запитує: — Чи можливо створити сайт на базі шаблону, якщо ви нічого не знаєте про веб розробку і не уявляєте, що криється за абревіатурами PHP, JS, HTML, CSS і т.д.? Ще вчора я дав би на це запитання негативну відповідь. Конструктори та шаблони вирішували багато питань, але вони були скоріше підмогою в роботі для професійних розробників, ніж інструментом, що дозволяє створити закінчений сайт від А до Я. Скажімо так, середні вимоги та фантазія користувача щодо оформлення свого сайту виходили за межі середніх можливостей шаблону для створення готового продукту без професіонала було все ж таки не обійтися.

Але час минав, і інструменти сайтобудування постійно розвивалися. Сучасний шаблон – це конструктор з величезною кількістю перемикачів, кнопочок, різних опцій, блоків і т.д. Він не тільки дозволяє реалізувати практично все, що міг би побажати власник сайту, але запропонувати щось таке, про що навіть не замислювався. З одного боку, цей складний конструктор вимагає вивчення, багатьох годин проб та експериментів; який завжди навіть фахівця зрозуміло, що мав на увазі розробник, підписуючи той чи інший елемент управління. З іншого, в нагороду за старанність допитливий користувач отримає в розпорядження потужний інструмент управління сайтом, який допоможе йому без допомоги веб-програміста або дизайнера вирішувати 90% завдань структурування та оформлення контенту, та й 10%, що залишилися, завжди можна обійти або вирішити наявними засобами, якщо не зациклюватись на конкретному баченні.

Іноді під час роботи з шаблоном простий, але допитливий користувач має своєрідне перевагу перед веб програмістом, т.к. останній, в силу способу мислення та звички, часто для виконання завдання відразу лізе змінювати код безпосередньо в програмних файлах, файлах стилів або базі даних, йому може просто на думку не спасти подивитися, а чи не реалізована вже ця функція в адмінці шаблону, чи він просто може переглянути її при його швидкому огляді. Через війну якісь штатні функції шаблону чи теми може бути «перекритими» самописним кодом, тобто. стануть недоступними з адмінки, і це може стати проблемою вже для користувача – адміністратора сайту. Користувач же, не маючи іншого вибору, прагне ретельно вивчити можливості всіх органів управління, випробуває всі варіанти, перш ніж, можливо, переконається, що завдання-таки не вирішується засобами адмінки і треба звернутися до фахівця.

Тому, якщо Ви впевнені у своїх силах, не боїтеся освоювати нові знання, то Ви можете самі в широких межах керувати дизайном і контентом свого сайту. Допомога спеціаліста Вам може знадобитися лише на початковому етапі розгортання та налаштування сайту на хостингу та для навчання Вас азам управління. Тим самим Ви можете значно заощадити на послугах веб-студії і отримати цікаве і водночас корисне заняття для дозвілля, куди більш практичне, ніж читання новин і сидіння в соц. мережах.

Якщо ж у Вас немає бажання або часу, або ні того, ні іншого, і бюджет дозволяє найняти спеціаліста на повний цикл робіт, то і тоді шаблон є гарною підмогою для швидкого та якісного вирішення завдання.

Сучасний шаблон дозволяє не тільки визначитися з дизайном майбутнього сайту, а й значною мірою також визначити його функціональність. Навіть якщо шаблон не буде використаний безпосередньо через будь-які причини, він може бути своєрідним технічним завданням для розробника.

Нерідко при створенні маленьких веб-сайтів технічне завдання — це лише сторінка-дві загальних вимог і кілька ескізів. Розробники-початківці взагалі можуть взятися за роботу на підставі усного опису. Все це може спричинити проблеми при здачі робіт. Замовник може сказати, що він бачив кінцевий продукт дещо інакше, коли описував його.

Сайт є спеціальним видом продукту. Особливим у тому сенсі, що на його виробництво не витрачаються матеріальні ресурси (амортизацію ліцензій, обладнання та електроенергію в розрахунок брати не будемо). Це продукт інтелектуальної праці та вартість сайту значною мірою складається з оплати робочого часу. Без відсутності вичерпного технічного завдання незрозуміло, де поставити крапку. Розробник все ж таки хоче, щоб клієнт залишився задоволений, але додатковий час, спочатку не закладений ним на переробки, замовником розцінюється як порушення встановлених термінів, у той час як для самого виконавця – це неоплачені робочі години. Напруга між сторонами, що росте, зазвичай погано позначається на результаті робіт.

Однак справжнє повноцінне технічне завдання з прикладами дизайну основних сторінок, зроблених у фотошопі, і докладним описом кожної «дрібниці» – це велика і дорога праця, яка вимагає спеціальної підготовки. При розробці сайтів-візиток та невеликих презентаційних бізнес-сайтів складання такого завдання часто не виправдане ні за часом, ні за вартістю. Ось тут якраз і може допомогти шаблон, т.к. набагато легше описати зміни, які необхідно внести до шаблону, ніж описувати весь функціонал та дизайн сайту з нуля.

Часто люди не хочуть замовляти сайт на основі шаблону. вважається, що це начебто несолидно. Проте все сучасне життя побудовано на шаблонах: у вас напевно серійна машина, серійний годинник, серійний телефон і не весь одяг від кутюр. І це нікого не лякає. Більше того, хіба серійний Porsche завжди гірший за автомобіль індивідуального складання, сконструйованого місцевим умільцем у власному гаражі? Індивідуальність, на жаль, не завжди має на увазі якість. А коли ці дві речі поєднані, то це зазвичай надзвичайно дорого.

Загалом сайт на основі шаблону – це запорука якісного, протестованого та сучасного продукту, в основі якого лежить робота професіоналів своєї справи.

Шаблони сайтів сьогодні створюються командами професійних дизайнерів та розробників, які мають величезний досвід, для яких ця робота — основний вид діяльності. А тиражування робить такий високоякісний продукт доступним за ціною. У той же час тільки професіонал може розглянути, що два різні сайти зроблені на одному шаблоні, та й то лише при уважному вивченні і далеко не завжди.

Сподіваюся, що ця інформація допоможе Вам у прийнятті вірного рішення.