Вибір хостингу
Ця стаття орієнтована на найпоширеніший варіант хостингових послуг: PHP + MySQL.
Насамперед треба встановити, чи дозволяє новий хостинг (якщо він вже є), а точніше обраний тарифний план, розмістити та забезпечити ефективну надійну роботу сайту на новому місці.
З місця в кар’єр, або відразу про неочевидне
Наразі серед хостингів модно писати про надання безлімітного дискового простору (та інших безлімітів). Зрозуміло – це не має бути відвертого обману, але тут мають бути якісь інші обмежувальні механізми, ну, бо просто не можна за фіксовану суму віддавати нефіксований ресурс. І такі нюанси, звісно, є.
Для початку варто відзначити, що хостинг надає свій сервіс саме для розміщення сайту, а не для зберігання, наприклад, ваших домашніх фото-відео-архівів (таке «зловживання» легко виявляється і припиняється).
Сучасний сайт з точки зору файлової системи – це, як правило, движок + плагіни + графічні ресурси, документи для скачування і т.д. Це дуже багато дрібних файлів. Вони навіть у великій кількості не займають багато місця, але ви, встановивши кілька CMS движків, легко можете перевищити ліміт хостингу за кількістю так званих inodes. Просто кажучи – це загальна кількість папок та файлів на обліковому записі.
Сучасні хостингові компанії цей параметр на сторінках своїх тарифних планів не вказують, але його легко знайти, погугливши на форумах, у розділах довідкової інформації хостингу або запитавши про це їхню службу підтримки. Тобто. не те щоб це секрет, але ця інформація не афішується. Як правило, якщо не йдеться про виділені сервери, цифра коливається в районі 200-300 тисяч, максимум – 600 тисяч.
Крім того, встановлення системи кешування через специфіку своєї роботи значно, іноді багаторазово, збільшує кількість цих самих inodes. А без кешування ваш сайт сильно поступатиметься конкурентам у швидкості роботи, а, як наслідок, в індексуванні та просуванні пошуковими системами.
Приклад. У вас є хостинг з безлімітним дисковим простором, або з досить великим лімітом, скажімо в 100 Гб. І у вас два сайти на Prestashop, на кожному по 10 000 товарів, система кешування включена. Не вдаючись у подробиці, можна з упевненістю сказати, що ви не одразу, але швидко перевищите середній ліміт inodes і вам обрубають сервіс. При цьому фізично ви можливо займете об’єм в 5 Гб максимум, та й те, якщо ви на сайт завантажували неоптимізовані фотки з вашого iPhone по 5-10 Мб кожна (що дуже погано, але це тема для іншої статті). Отже, ви зайняли 5% дискового простору, але при цьому вичерпали ліміт за кількістю файлів. Ось вам і весь безліміт!
До речі, про картинки. Треба мати на увазі, що кожна фотографія або зображення, що завантажується вами на сайт, в сучасних двигунах обробляється при завантаженні і в доповненні до основного файлу створюється ще ряд мініатюр – від 2 до 7 в залежності від движка і призначення даної графіки. Таким чином, кількість inodes при додаванні товарів або галерей у блозі швидко зростає, і стає очевидно, що через це обмеження на звичайному shared-хостингу ви не зможете розмістити інтернет-магазин з великою кількістю товарів.
Просто порахуємо: двигун інтернет-магазину на WordPress+Woocommerce з необхідним набором плагінів (не дуже наворочений варіант) відразу займе від 30-40 тисяч inodes, далі до кожного товару потрібна картинка, до якої, як говорилося вище, при завантаженні будуть створені в середньому 3-4 мініатюри. А якщо у вас на товар не одна картинка, а галерея? Ось і рахуйте, 30 – 40 тисяч товарів та зображень до них – і все, ліміт за файлами обраний. І це ми ще кешування не розглядали, але в нього по-доброму можна закладати 100 тисяч inodes залежно від розміру бази даних, тобто. якщо хочемо використовувати кешування, то кількість товарів зменшуємо від вищезгаданої кількості рази на три.
Крім того, бувають випадки (у не дуже сумлінних компаній), коли хостинг в облік ліміту дискового простору включає архівні копії сайту, що створюються на обліковому записі.
Ще один параметр, який часто не вказується в тарифних планах, а він не менш важливий, – це максимальний розмір бази даних. Чи не загальний розмір всіх баз даних, а саме ліміт розміру однієї бази. Іноді цього ліміту насправді немає, і він просто визначається загальним лімітом дискового простору. А іноді є, і він буває досить невеликим, наприклад, 1-2 Гб. І тут виникає ситуація, коли дискового простору у вас ще вагон і маленький візок, а база даних, без якої сучасний сайт працювати не може, яка зберігає в основному весь текстовий контент сайту, досягла ліміту – і все, сайт далі зростати не може.
Це треба обов’язково дізнатися заздалегідь, інакше, у разі швидко зростаючого інтернет-магазину або форуму ви цей ліміт легко переступите і вам доведеться переходити на інший тариф. І тут на вас знову може чекати сюрприз: знижка, яку ви часто маєте при першій покупці, при переході на підвищений тариф вже не працює і ви повинні будете оплатити новий тариф на повну. Ну чи знову витрачатися на перенесення сайту, тут уже треба дивитися – що вигідніше.
Тут, як у житті. Теоретично земна куля (як хостинг для розміщення вашого життя) вам безлімітний у сенсі просторів і можливостей, але ви постійно впираєтеся в ліміти конкретних грошових ресурсів, часу, здоров’я і т.д.
А тепер про більш очевидні, але не менш важливі речі
Ми їх просто перерахуємо. Даний список можна розглядати як своєрідний контрольний лист на тему – який інструментарій і які додаткові можливості надає хостинг для роботи з сайтами, що розміщуються на ньому.
Ось перелік основних моментів, на які треба звернути увагу. Порядок пунктів не відображає їхньої важливості.
- Зручність адмінки, інтуїтивність та доступність важливих розділів, щоб не довелося витрачати дорогоцінний час на вивчення довідки та спілкування з групою підтримки під час вирішення стандартних завдань.
- Способи зв’язку зі службою підтримки, час їхньої реакції та якість сервісу. Наявність історії звернень та можливість дати оцінку.
- Чи надає хостинг доступ за протоколом SSH. Для великих сайтів це не просто важливе, а критично важливе. Без цього ви, наприклад, просто не заархівуєте і/або не розгорнете велику базу даних. Також важко працювати з великими файловими архівами і робити безліч інших стандартних операцій.
- Чи надає хостинг послуги прикріплення до сайту сертифіката SSL (для https://).
- Ліміти поштового сервісу. Про це взагалі часто забувають під час розміщення сайту. Але якщо ви користуєтеся корпоративною поштою або, простіше кажучи, маєте або плануєте мати мейли виду ім’я@ваш-домен.com, цей аспект важливий для вас.
- Наявність, зручність та якість файлового менеджера та системи управління базами даних через відповідні веб-інтерфейси, тобто. через адмінку хостингу.
- Можливість та зручність редагування DNS записів. Навіть якщо ви не знаєте, що це, то просто перевірте, що така опція в адмінці хостингу є.
- Можливість вибору версії PHP. Бажано мати можливість вибирати різні версії для різних сайтів. Ліміти пам’яті для скриптів. Ліміт на розмір завантаження та розгортання архіву (дампи) бази даних через веб-інтерфейс хостингу.
- Ліміти на кількість сайтів, що розміщуються, і чи враховуються в даних лімітах сайти, розміщені на піддоменах. Зручність додавання та налаштування сайтів на піддоменах.
- Способи та зручність оплати, наявність періоду повернення грошей без зазначення причин, умови переходу між тарифами, можливість повернення невикористаних коштів у разі дострокової відмови від послуг.
- Наявність автоматичної системи архівування та відновлення: періоди, можливість налаштування.
- Можливість вибрати локацію (країну), де розташований сервер, на якому буде знаходитись сайт, а також можливість перенесення сайту між серверами надалі.
- Наявність власних систем аналітики, кешування, SEO інструментів, систем антивірусного захисту, системи автоматичного встановлення стандартних двигунів та інших стандартних інструментів.
- Наявність додаткових сервісів, що вигідно відрізняють хостингову компанію від конкурентів.
Цей список далеко не вичерпний, але цілком достатній для початкової оцінки при виборі хостингу. Крім того, в інтернеті можна знайти низку незалежних майданчиків, що спеціалізуються на моніторингу хостинг-провайдерів, їх оцінці та ранжируванні.
Однак немає нічого ціннішого, ніж особистий досвід при роботі з конкретним хостинг-провайдером. А він у нас є, і багато 🙂